جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧
رئیس سازمان


اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید امروز : 16
 کل بازدید : 274170
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/0937
اخبار > بخش نخست طرح آمایش سرزمینی تا پایان مهرماه 96 تکمیل می شود


اخبار                               ٠٩:٢٢ - جمعه ٥ آبان ١٣٩٦

بخش نخست طرح آمایش سرزمینی تا پایان مهرماه 96 تکمیل می شود


عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان:

بخش نخست طرح آمایش سرزمینی تا پایان مهرماه 96 تکمیل می شود

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان پیش بینی کرد تا پایان آبان پرونده بخش نخست طرح آمایش سرزمینی به پایان برسد و کل مطالعات طرح نیز تا فروردین ماه سال 97 انجام شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان، عباس مرادی در همایش بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی افزود: آنچه امروز در استان به عنوان سیمای ظاهری توسعه شاهد آن هستیم به لحاظ  ویژگی‌های توسعه نتیجه نوع نگاه ما به برنامه ریزی، توزیع جمعیت و فعالیت در این فضا مناسب نیست.

وی بیان کرد: آنچه می‌توان به عنوان واقعیت پذیرفت اینکه بازتاب ظاهری تفکر برنامه ریزی ما وضعیتی است که در کشور و استان با آن مواجه هستیم بنابراین برای تعادل بخشی به این سیمای ظاهری باید دارای یک رویکرد برنامه ریزی متوازن صورت بگیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان از طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان به عنوان یک طرح مهمی که توسعه آتی استان را رقم خواهد زد، نام برد که سازمان برنامه و بودجه با کمک دانشگاه هرمزگان آن را دنبال می‌کند.

مرادی هدف از اجرای این طرح را شناخت ظرفیت‌های توسعه و متناسب با این ظرفیت‌ها ذکر کرد و افزود: چه در مقیاس ملی و چه مقیاس استانی ما با یک عدم توازن توسعه در استان هرمزگان روبرو هستیم، به طوری که 53 درصد جمعیت شهری دریک شهر متمرکز است یا بیش از 80 درصد فعالیت‌ها در 25 درصد از سرزمین قرار دارد و آنهم در منطقه‌ای که بین صفر تا100 متر یعنی در بخش جلگه ساحلی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه شکل آمایش سرزمینی یکی ازپیچیده‌ترین اشکال برنامه ریزی در کشورها ماست که کاری چندلایه بسیار سخت و دشوار است، گفت: سازمان برنامه‌ریزی به عنوان متولی این طرح، مسئولیتی خطیر و پیچیده برعهده دارد.

مدرس دانشگاه هرمزگان ادامه داد: مبنای دوم طرح آمایش سرزمینی مبتنی بر آینده پژوهی و سناریونویسی است چون عدم قطعیت در آینده استان که به شدت از تحولات بین الملل متأثر است بسیار جدی است لذا اینکه تحولات بین الملل چه آینده‌ای را برای ما در استان هرمزگان رقم می‌زند یا ارتباط ما با کشورهای حوزه خلیج فارس به همین شکل ادامه می‌یابد با بدتر و بهتر می‌شود، همه اینها در آینده‌ای که روی پیش ما اثرگذار خواهد بود.

مرادی ادامه داد: درحال حاضر که در آستانه تحویل بخش اول مطالعات طرح هستیم بالغ بر 3500 گزارش و همچنین800 نقشه تهیه شد بنابراین یکی از ابعاد نوآورانه این طرح در مقایسه با طرح‌های آمایشی سایر استان‌ها، احتساب پهنه‌های آبی است و بخش زیادی ازفعالیت‌های ما بر روی پهنه‌های آبی شکل می‌گیرد.

 وی اضافه کرد: تدوین مدل‌های اکولوژیک بومی شده در حوزه‌های مختلفی از جمله آبزی پروری و گردشگری  و اجتماعی سازی از دیگر مزیت‌های نوآورانه این طرح است لذا با اقداماتی که انجام شده است  با دو رویکرد  آسیب شناسی و نگاه نوآورانه طرح آمایش استان می تواند افتخاری برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دانشگاه هرمزگان باشد.

 


.انتهای پیام


خروج
امکانات

جستجو
حوزه ها

پیوندهای مرتبطوبگاه های مهم
  آدرس : بندرعباس – ابتدای بلوار علي ابن ابیطالب(چهارراه پگاه سابق)
  تلفن :
43-33665341
  نمابر : 33665345