جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧
رئیس سازمان


اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 274171
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1/6250
اخبار > طرح آمایش سرزمینی، برنامه‌ریزی برای توسعه پایدارراهموار می کند


اخبار                               ٢٠:٣٩ - پنج شنبه ٤ آبان ١٣٩٦

طرح آمایش سرزمینی، برنامه‌ریزی برای توسعه پایدارراهموار می کند


رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی  هرمزگان:

طرح آمایش سرزمینی، برنامه‌ریزی برای توسعه پایدارراهموار می کند .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان با بیان اینکه ازسده‌های گذشته برنامه ریزی ابزاری برای ترقی و تعالی جوامع انسانی مطرح بوده است، گفت: با اجرای طرح آمایش سرزمینی، برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار را تسریع و هموار می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان هرمزگان، صالح دریانورد در همایش بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی طی سخنانی با اشاره به این سخن امام علی(ع) که،«حسن التدبیر ینمی قلیل المال و سوء التدبیر یفنی کثیره»- برنامه‌ریزی درست اقتصادی، مال اندک را افزایش می‌دهد و برنامه‌ریزی نادرست مال فراوان را نابود می‌کند، افزود: اهمیت برنامه ریزی و انضباط ‌مالی یکی ازمسائلی است که علاوه بر تاکیدات دینی به عنوان یک علم و دانش در خدمت تعالی و سعادت جامعه قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان در ادامه در تشریح فرآیند برنامه‌ریزی  در توسعه کشور تصریح کرد: در کشور از سال‌های 1320 توجه به مقوله نظام برنامه‌ریزی و از زمانی که دولت در ایران ملک الطوایفی بود، و همچنین مقارن با کشف نفت مورد توجه قرار گرفت و بعد از انقلاب نیز طرح اینکه دولت باید چابک سازی و کوچک شود یا اینکه دولت می‌بایست وارد عرصه سیاست گذاری و نظارت شده و ازتصدی گری به دور باشد همه اینها ریشه در نظام برنامه‌ریزی داشت.

دریانورد در ادامه سخنان خود به طرح آمایش سرزمینی در راستای کمک به نظام برنامه‌ریزی اشاره و بیان کرد: این طرح از سال 62 اقداماتی ازآن در کشور آغاز شد و امروز به عنوان یک طرح پخته می توان از آن یاد کرد.

این مقام مسئول در خصوص چگونگی فعالیت نظام برنامه‌ریزی در استان هرمزگان بیان داشت: نظام برنامه‌ریزی در استان از سال 52 در قالب دفتربرنامه و بودجه آغاز شد.

وی با بیان این مطلب که یکی از کارهای دفتر برنامه و بودجه ایجاد نهادهای توسعه گرا بود گفت: سازمان‌های عمران جیرفت، قزوین و دشت مغان از جمله سازمان‌هایی بودند که با این هدف که پول نفت را صرف توسعه کشور کنند و درآمدهای مربوط به مالیات‌ها صرف پرداخت حقوق کارکنان دولت شود، تشکیل شد و بودجه جاری نیز در دست سازمان اموراقتصاد و دارایی بود و به این شکل کارهای خوبی در حوزه توسعه انجام می‌گرفت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان با اشاره به عدم تناسب و تعادل بین ظرفیت‌های کشور و پراکندگی آمار جمعیتی بیان کرد: بیشترین جمعیت کشور ما در شمال و غرب مستقر هستند یا در بخش میانی کشور خالی از جمعیت است و بخش مرزی ازجمله استان هرمزگان با تراکم پایین و پراکندگی جمعیتی در بخش‌هایی از جمله جاسک و بشاگرد روبروست.

به گفته وی، استان هرمزگان دارای دو مزیت مهم اقتصادی و توان محیطی همچون دریا که می‌تواند بسترحمل و نقل دریایی و تجارت خارجی، ذخایر نفت و گاز واستحصال و استخراج نفت، توسعه شیلات و صنعت آبزی پروری را توسعه دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان میانگین حضور گردشگر به استان هرمزگان را بین 10-5 میلیون نفر اعلام کرد و اضافه کرد: در عرصه برنامه‌ریزی نیزمی توان از این ظرفیت بالای گردشگری و حلقه‌های مفقوده که به عنوان یک مزیت مهم اقتصادی برای این استان محسوب می‌شود، به خوبی استفاده کرد.

به گفته این مقام مسئول، برای رونق این مزیت‌ها می‌توان در بخش‌های راه اندازی رستوران‌ها، رونق گردشگری دریایی، بحث‌های اقامتی، معرفی پوشش‌های محلی برنامه ریزی کرد و تعادل خوبی بین عرضه و تقاضا ایجاد نمود.

این مقام مسئول با این جمله که در کنار این ظرفیت‌ها هوشمندی نیروی انسانی معرف توسعه است، عنوان کرد: همانطور که مردم یزد با هوشمندی از دل زمین برای خود آب به دست آوردند، مردم هرمزگان نیز با درایت و هوشمندی تجارت و بازرگانی و حمل ونقل دریایی به راه انداختند و از دل دریا رزق و روزی خود را به دست می‌آورند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هرمزگان همچنین از راه اندازی اتاق بازرگانی در استان هرمزگان به عنوان یک مزیت مهم با هدف توجه به حوزه تجارت و بازرگانی در زندگی مردم در این استان نام برد.

دریانورد در حوزه جمع آور داده‌ها و آمار واطلاعات اولین سرشماری در استان در سال 1335 انجام شد و از 11 دوره سرشماری تاکنون در کشور کل اطلاعات شهرها و روستاهای استان جمع آوری شده که دانشگاهیان ما می‌توانند از این اطلاعات درطرح‌های تحقیقاتی خود استفاده کنند.

خاطرنشان می‌شود، در همایش بزرگداشت روز ملی آمار و برنامه ریزی از فعالان ودست اندرکاران عرصه برنامه ریزی تجلیل شد.

 


.انتهای پیام


خروج
امکانات

جستجو
حوزه ها

پیوندهای مرتبطوبگاه های مهم
  آدرس : بندرعباس – ابتدای بلوار علي ابن ابیطالب(چهارراه پگاه سابق)
  تلفن :
43-33665341
  نمابر : 33665345